Cyprysiki tępołuskowe to rośliny, które najlepiej zimują w centralnej i zachodniej części naszego kraju - i tam nie przysparzają większych problemów w uprawie. Cenione są głównie za swój gęsty pokrój i oryginalny wygląd, który dobrze zaprezentuje się i solo, i w kompozycjach z innymi roślinami.
Kształtne rośliny
Tym, co wyróżnia te cyprysiki, to finezyjne, muszlowato rosnące pędy, które szczególnie pięknie prezentują się u takich odmian jak 'Nana Aurea', 'Kosteri' i 'Nana Gracilis'. Rośliny te posiadają orientalny wygląd, o niektórych odmianach możemy wręcz powiedzieć, że tworzą naturalne bonsai ('Chabo-yadori', 'Contorta' czy Gimborn's Beauty'). Kilka posiada interesujące sznurkowate pędy ('Tsatsumi' i 'Tsatsumi Gold').
Zieleń, srebro i żółć
Jak na iglaki przystało, cyprysiki tępołuskowe posiadają sporą paletę kolorystyczną, są więc złote ('Kerdalo', 'Nana Aurea' i 'Tetragona Aurea'), niebieskawe ('Kosteri') lub czysto zielone ('Gracilis', 'Tsatsumi' czy 'Coralliformis') odmiany, które wprowadzą kolor do zimowego, uśpionego ogrodu.
Żyzne i wilgotne stanowisko
Iglaki najlepiej rosną na żyznych wilgotnych glebach o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH. Zaznaczyć należy, że cyprysiki tępołuskowe nie wykazują wysokiej mrozoodporności, powinny więc być sadzone w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Na szczęście rośliny wraz z wiekiem stają się bardziej odporne na mrozy.
Słońce i półcień
Rośliny możemy sadzić zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, pamiętając, by w zależności od intensywności operacji słonecznej dostosować ilość dostarczanej roślinie wody (słońce – wilgotne, półcień – umiarkowanie wilgotne podłoże).
Dużo wilgoci
Cyprysiki tępołuskowe są odporne na zanieczyszczone miejskie powietrze i wysokie temperatury, choć wolą miejsca wilgotne. Służy im bliskie sąsiedztwo zbiornika wodnego. Rośliny wybitnie nie lubią przesuszania, co jest szczególnie ważne w czasie bezśnieżnej zimy, gdy może występować zjawisko suszy fizjologicznej.
Perła ogrodu japońskiego
Nieregularny pokrój i ciekawe ułożenie łusek nadające tym cyprysikom wyjątkowo orientalnego, ale i dzikiego charakteru sprawiają, że są to idealne rośliny do ogrodu japońskiego. Godne polecania odmiany to wyższa 'Gimborn's Beauty', nieco niższa 'Contorta' czy karłowe hity jak 'Nana Gracilis', 'Nana Aurea' czy 'Aurora'. Warto je zestawiać z azaliami, klonami palmowymi ('Garnet', 'Dissectum' czy 'Orange Dream' ), miłorzębami, kokoryczkami wielkokwiatowymi i eleganckim hostami.
Rośliny dobrze znoszą strzyżenie i regularne przycinanie, więc wyższe odmiany można wykorzystywać do tworzenia ogrodowych bonsai.
Aranżacje w iglakami
Oryginalne cyprysiki japońskie będą cennym urozmaiceniem kompozycji złożonych z samych roślin iglastych. Doskonale będę wyglądały z kolumnowymi jałowcami ('Gold Cone', 'Sentinel' czy 'Suecica Nana'), poduchami sosny górskiej, płaczącym modrzewiem japońskim ('Stiff Weeper' w formie piennej) czy świerkiem ('Inversa'), podsadzone płożącymi jałowcami w niebieskim odcieniu ('Bar Harbor' czy 'Blue Chip').
Mozaika kolorów
Do zestawień kolorystycznych można wykorzystać też krzewy liściaste. Barwne odmiany takie jak 'Tetragona Aurea', 'Kosteri' czy 'Snowflake' dobrze wypadną w połączeniu z bordowymi odmianami perukowca podolskiego ('Royal Purple'), pęcherznicy kalinolistnej ('Diabolo') czy niezawodnych berberysów Thunberga ('Atropurpurea Nana' czy 'Admiration'). Żółtej ocieplającej barwy dodadzą dereń biały 'Aurea', tawuły japońskie ('Golden Princess' czy 'Goldflame') oraz krzewuszka 'Olympiade'.
Uzupełnienie kwitnącej rabaty
Dla miłośników wielokolorowych rabat przepełnionych kwiatami cyprysiki tępołuskowe mogą okazać się idealnym zimozielonym „wypełnieniem”. Pomiędzy kwitnącymi rododendronami, kalinami, hortensjami, rudbekiami, cyprysiki tępołuskowe staną się trwałym 'szkieletem' naszej rabaty.