Jałowce płożące to niestrudzone rośliny okrywowe - odporne na suszę i ostre słońce, udają się nawet na piaszczystych i jałowych glebach. Odmiana ta charakteryzuje się odmiennym od większości jałowców płożących wzniesionym kształtem pędów.
Jałowce to rośliny, które bardzo dobrze znoszą cięcia. Ale ze względu na wniesiony pokrój pędów zalecamy nie ciąć zbyt drastycznie.
-
lut
Cięcie wczesnowiosenne - porządkujące po zimie
Zalecany termin cięcia:od końca lutego do końca marca
Narzędzia Sekator Sekator oburęczny Nożyce do strzyżeniaCięcia sanitarne najczęściej wykonujemy na przedwiośniu, po zimie, gdy znikają ujemne temperatury, a po wyjściu do ogrodu, jesteśmy w stanie poprawnie zidentyfikować zaschnięte i chore gałęzie.
Cięcie przeprowadzamy w bezmroźny pogodny dzień czystymi naostrzonymi narzędziami. Zdrewniałe pędy o większej średnicy zalecamy smarować maścią ogrodniczą z fungicydem, by ograniczyć ryzyko infekcji.
-
1
Usuń martwe pędy
Narzędzia Sekator Sekator oburęczny
Usuwamy wszystkie suche, martwe i chore gałęzie aż do zdrowego zielonego przyrostu.
Tniemy do miejsca, gdzie są zielone gałązki a jeśli takich nie ma na pędzie - wycinamy go całkowicie aż do pnia. Ponieważ pęd bez przyrostów i tak nie odbije a będzie niepotrzebnie szpecił.
-
2
Skróć pędy
Narzędzia Sekator Nożyce do strzyżenia
Jeśli zachodzi taka potrzeba, skracamy wszystkie nadmiernie wybujałe pędy - ale tylko do "zielonej granicy" (zielone pędy) oraz te wyrastające poza pożądany przez nas kontur korony.
Rośliny typowo iglaste jak sosny czy świerki najlepiej ciąć po deszczu, gdy w powietrzu jest dużo wilgoci. Dzięki temu świeże drewno nie zróżowieje. Jeśli wykonaliśmy cięcie w suchym okresie i w miejscu cięcia pojawił się różowy kolor, nie należy wpadać w panikę, ponieważ jest to zjawisko przejściowe i kolor po pewnym czasie zniknie.
-
-
cze
Cięcie wczesnoletnie
Zalecany termin cięcia:od początku czerwca do początku lipca
NarzędziaCięcie przeprowadzone na nowych odróżniających się przyrostach wiosennych spowoduje, że roślina stworzy gęstą okrywę.
Strzyżenie takie sprawi, że roślina się zagęści: skrócone pędy nie będą bowiem rozrastały się na długość, lecz na szerokość.
Sposób cięcia
1. Skracamy nowe, młode, odróżniające się przyrosty o połowę.
Roślina okrywowa
Nasłonecznienie
- słoneczne,
- półcień
Wybarwienie
-
Wybarwienie igieł
-
cały rok
- Owocowanie - czerwiec
Wilgotność gleby
- umiarkowanie wilgotna,
- sucha,
- wytrzymuje suszę
Typ gleby
- próchnicza,
- przepuszczalna,
- piaszczysta,
- piaszczysto-gliniasta,
- żyzna,
- uboga,
- przeciętna gleba ogrodowa
pH gleby
- kwaśna,
- lekko kwaśna,
- obojętna,
- lekko zasadowa