Iglaki te są proste w uprawie, nie są żarłoczne, a są tak dekoracyjne, że zasługują na szersze rozpowszechnienie: zdobią ogród nie tylko chłodnym kolorem igieł, lecz także piękną sylwetką.
Piękne stożki
Jodły górskie to rośliny tworzące gęste bryły zazwyczaj w kształcie zwartych stożków. Pokrój roślin jest tak zwarty i regularny, że wyglądają jakby wyszły spod nożyc sprawnego i wytrawnego ogrodnika.
Miękkie jodłowe igły
Cechą wspólną wszystkich jodeł – nie tylko górskich – są miękkie w dotyku igły, które mogą być ułożone dachówkowato (jak u formy podstawowej) lub spiralnie dookoła pędu (jak u większości odmian ozdobnych). Igły te w zdecydowanej większości są matowe z mlecznym nalotem, dzięki temu rośliny te stanowią srebrny chłodny akcent w ogrodzie - podobnie jak świerki kłujące, których igły jednak są bardzo kłujące.
Nieliczne odmiany ('Green Globe') posiadają zielone igły.
Kolorowe szyszki
Młode niedojrzałe szyszki jodeł przybierają fioletowy lub ciemnopurpurowy kolor, co niezwykle efektownie kontrastuje z jasnym igliwiem. Szyszki, gdy osiągną wymiar pomiędzy 6 a 10cm, zaczynają drewnieć i brązowieją. W dalszym ciągu jednak radośnie „sterczą” na gałęziach, rosnąc pionowo ku górze.
Czasem słońce, czasem cień
Rośliny w zdecydowanej większości preferują stanowiska w półcieniu lub na delikatnym porannym czy popołudniowym słońcu. Znajdziemy jednak w obrębie grupy rośliny na typową „patelnie” np. wcześniej już wspomnianą 'Green Globe'. Bez względu na ekspozycję słoneczną rośliny dobrze czują się w zacisznych i osłoniętych od wiatru miejscach, na wilgotnych i żyznych glebach.
Niskie temperatury: tak – ale zimą!
Jodły górskie są wytrzymałe na niskie temperatury i dobrze zimują na terenie kraju. Problemem dla roślin są wahania temperatur występujące pod koniec zimy, na przedwiośniu i wiosną. Po dłuższych okresach odwilży rośliny rozhartowują się, wtedy nawet nieduży mróz jest w stanie je uszkodzić. Ofiarą majowych przymrozków padają młode wiosenne przyrosty. Z tego powodu lepiej sadzić jodły balsamiczne w zimnych rejonach kraju lub na stanowisku półcienistym, gdzie rośliny później ruszają z wegetacją i w ten sposób uchronią się przed chłodem.
Gdzie posadzić?
Ze względu na jasną barwę igieł rośliny powinny być sadzone w zestawieniach z roślinami o kolorowych liściach jak perukowce podolskie, pęcherznice kalinolistne, derenie czy berberysy.
Fakt, że rośliny lubią kwaśne podłoże, sprawia, że z powodzeniem mogą być uprawiane z wrzosami, wrzoścami i rododendronami.
Ich piękne sylwetki i zimozielone srebrne igły czynią je znakomitymi soliterami. Na eksponowanych miejscach w ogrodzie cały rok będą cieszyć wzrok. W tej roli sprawdzą się zwłaszcza 'Argentea' i 'Compacta'.