Wyniki
Opis kategorii
Jodły szlachetne to rośliny o pięknym kolorze igieł, zwartej koronie oraz imponującym rozmiarze dekoracyjnych szyszek, które zawiązują już młode rośliny i nie trzeba na nie długo czekać.

Jodły te to nieco kapryśne rośliny, które posadzone w nieodpowiednich warunkach same się nie obroni przed chorobami i szkodnikami, jeśli jednak zapewnimy im odpowiednie warunki glebowe i wilgotnościowe, mogą stać się naszą dumą ogrodową.

Piękne duże szyszki

Jodły szlachetne wytwarzają jedne z większych szyszek, których rozmiar waha się od 25 do nawet 30cm (!) długości i około 8cm średnicy.

Szyszki te zawiązywane są już u młodszych okazów, poniżej 10 roku życia - informacja ta jest ważna, ponieważ mówi nam, że nie będziemy musieli długo czekać na "bombki", by móc je podziwiać. Początkowo posiadają one zieloną barwę, w miarę dojrzewania przybierają intensywną purpurowobordową barwę.

Gęste bryły o zróżnicowanym pokroju

Jodły szlachetne posiadają gęstą pozbawioną prześwitów koronę. Wśród jodeł szlachetnych znaleźć możemy odmiany o ładnych regularnych stożkach ('Obrighoven' i 'Rat Tail'), te o nieregularnym stożkowatym pokroju z zabawnie poprzesuwanymi „piętrami" gałęzi (jak 'Glauca') oraz rośliny o zaokrąglonym ('Procumbens'), krzewiastym ('Bizarro') czy płaskim, talerzykowatym pokroju ('Blaue Hexe'). Rozmiary wahają się od wysokich drzew (8 i więcej metrów) przez średnie (ok. 2m) po zupełne miniatury.

Do koloru do wyboru

By zadowolić nasze wymagania, szkółkarze nieustannie pracują nad nowymi odmianami, dlatego wśród jodeł szlachetnych możemy zakupić odmiany o intensywnej srebrnozielonej barwie ('Glauca' i 'Bizarro'), zielonej z lekką domieszką szarości występującej u odmiany 'Rat Tail', jak i wytwarzającej wiosną jasnożółte młode przyrosty odmiany 'Aurea'.

Szlachetne drzewa o wyższych wymaganiach

Jodły szlachetne mają dość duże wymagania glebowe - potrzebują wilgotnego żyznego podłoża, najlepiej z niewielką domieszką iłu (gliny lekkie), o kwaśnym odczynie, nie tolerują bowiem wapnia. Źle znoszą zasolenie. Preferują jasne słoneczne stanowiska osłonięte od wiatru i przeciągów o wysokiej wilgotności powietrza – najlepiej w okolicach wody (oczka wodnego czy stawu). Młode rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki (strefa 6B - czyli sadzimy po zachodniej stronie Wisły), dobra wiadomość jest taka, że ich mrozoodporność wzrasta wraz z wiekiem.

Solo i w towarzystwie

Ze względu na dekoracyjny charakter roślin warto sadzić je na widoku. Większe odmiany (jak 'Glauca') najlepiej prezentują się jako okazy soliterowe w wyeksponowanym miejscu. Duże drzewo obsadzić możemy niższymi bylinami jak jeżówki i rudbekie czy ozdobnymi krzewami: różami, berberysami czy hortensjami.

Mniejsze rośliny ('Blue Hexe' czy 'Rat Tail') z powodzeniem można stosować na skalniakach, rabatach kolorystycznych czy nad oczkami wodnymi. Iglaki ponadto nadają się do ogrodów w stylu japońskim, miejskim czy nowoczesnym.

Na balkony i tarasy

Niskie odmiany dzięki swojemu zwartemu pokrojowi dobrze sprawdzą się (zwłaszcza w formie szczepionej na pniu) w dużym pojemniku na tarasie czy balkonie. W donicy jodłę podsadzić możemy turzycą włosistą 'Bronco', pelargoniami, miniaturowymi różami czy bezobsługową dąbrówką rozłogową.

Na modne wrzosowiska

Kwasolubna jodła idealnie nadaje się na wrzosowiska. Tam w towarzystwie sosen górskich ('Alpenzwerg', 'Allgäu' czy 'Kissen'), większych rododendronów (różowego 'Sarina', białego 'Persil' czy pomarańczowego 'Lights'), mniejszych azalii (np. japońskich), kolorowych królujących jesienią wrzosów i kwitnących wiosną wrzośćców, będzie wprowadzała wyróżniającą się z otoczenia zimozieloną plamę.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: