Klony doskonale znoszą cięcia, ale najlepiej je wykonać po okresie pędzenia soków.

Forma geometryczna
Terminy zalecanych cięć formujących dla tego sposobu prowadzenia rośliny.
Cięcie wykonujemy w celu nadania prostego kształtu geometrycznego.

Potrzebne nam będą narzędzia: czyste sekatory, nożyce szpalerowe, rękawice, maść ogrodowa (bakteriobójcza). Przyda nam się także folia lub materiał (np. agrowłóknina), który można rozłożyć pod krzewem. Po strzyżeniu liczne drobne fragmenty rośliny nie trzeba będzie zbierać ręcznie, tylko zgarnie się wszystkie razem z folią, na którą upadną. Grubsze rany (powyżej 0,5-1 cm) radzimy smarować maścią z fungicydem (bakteriobójczą).
Jednorazowo, po posadzeniu rośliny (bez względu czy jest to okres wiosenny czy jesienny) tniemy roślinę na wysokości 20-30 cm od ziemi. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Następne przeprowadzamy latem na nowych przyrostach.

 • lut

  Cięcie wczesnowiosenne

  Termin cięcia:
  od końca lutego do końca marca
  Cięcie wykonujemy w pogodny, bezmroźny dzień. Po posadzeniu rośliny (bez względu czy jest to okres wiosenny czy jesienny) tniemy roślinę na wysokości 10-20 cm od ziemi.

  W drugim roku uprawy tniemy roślinę na wysokości 30-40 cm od podstawy i skracamy gałązki, które mocno rozrosły się na boki (w 1/3-1/2 długości). W kolejnych 3 latach zwiększamy wysokość cięcia o 10 cm. Gdy roślina się wystarczająco zagęści, to w marcu usuwamy jedynie chore, uszkodzone.
 • cze

  Cięcie letnie

  Termin cięcia:
  w czerwcu
  Powoli nadajemy kształt roślinie. Skracamy nowe przyrosty maksymalnie o 1/3 ich długości, tak by krzew przybrał oczekiwany przez nas kształt. Staramy się tak dopasować długość cięcia, aby roślina co roku zwiększała swoje rozmiary.
 • sie

  Cięcie jesienne

  Termin cięcia:
  w sierpniu
  Skracamy nowe przyrosty, wystające poza ogólny obrys figury.