Roślinę ze względu na ciekawy pokrój lepiej sadzić ją jako pojedynczy, nieformowany egzemplarz.
Wygląd
Choina różnoigłowa po upływie 30 lat osiąga ok. 10 metrów wysokości. W przeciwieństwie do choiny kanadyjskiej posiada sztywne gałęzie, na których występują równiej długości ciemnozielone, miękkie igły długości 1,5 cm.
Roślina pięknie prezentuje się wiosną, wytwarzając liczne, pękate czerwonoróżowe pączki. Jesienią natomiast z końców bocznych pędów, zabawnie zwisają niedojrzałe fioletowe szyszki wielkości 4-5 cm, które z czasem drewnieją i brązowieją.
Choina różnoigłowa ostatecznie osiągnie całkiem spore rozmiary, dlatego pomimo powolnego wzrostu, zalecana jest do dużego ogrodu, chyba że jesteśmy zdecydowani ograniczać jej wzrost przez cięcie wierzchołków wczesną wiosną.
Stanowisko i uprawa
Jest to roślina, która w przeciwieństwie do większości roślin iglastych woli stanowiska cieniste i półcieniste.
Choina jest też drzewem, które wymaga wilgotnego podłoża i najlepiej czuje się w otoczeniu oczek wodnych i basenów, gdzie panuje wyższa wilgotność powierza.
Roślinie, prócz dużej ilości wody, na starcie przy sadzeniu należy zapewnić żyzną i próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie pH (5,6 - 6,5).
W późniejszych latach zadowoli się glebą przeciętną, ale nadal wilgotną.
Zastosowanie
Roślina najlepiej sprawdzi się jako soliter nad wodą.
Można pokusić się też o stworzenie kompozycji, powinna być złożona z dużych roślin, jeśli proporcje mają być zachowane.
Ciemno zielone tło, które zapewni choina, ładnie będzie kontrastowało z żółtymi liśćmi derenia białego w odmianie 'Aurea' na półcienistym stanowisku lub z żółtozielonymi liśćmi leszczyny pospolitej 'Aurea'. Można sięgnąć też po przepięknie wybarwiającą się na intensywnie czerwony kolor trzmielinę oskrzydloną oraz po zimozielony ostrokrzew np. Blue Princes' lub 'Ferox Argentea', które prócz ciekawych liści, wytwarzają czerwone owoce.
Jeśli chcemy, by naszą rabatę zdobiły kwiaty, można posadzić cieniolubne byliny takie jak zawilce japońskie, orliki ('Nora Barlow'), parzydło, serduszki okazałe lub wspaniałe oraz bodziszki korzeniaste.