Odmładzanie to radykalny zabieg, który ma na celu przywrócić dawny blask starym roślinom, które przestały obficie kwitnąć czy "wyłysiały". Jest to bardzo silne cięcie, które pobudza roślinę do intensywnego wzrostu i odbudowy sylwetki.

Cięcie odmładzające wykonuje się wczesną wiosną, zanim rośliny ruszą z wegetacją (na tzw. "przedwiośniu": przełom lutego i marca).

Krzewom liściastym skracamy wszystkie gałęzie na wysokość 2-4 pąku od podstawy.

Zabieg ten dobrze jest rozłożyć na 2 lata, zwłaszcza, gdy krzewy są mocno rozrośnięte lub gdy słabiej reagują na cięcie (np. rododendrony czy perukowcom). W pierwszym roku skracamy pędy do połowy wysokości rośliny, a dopiero z następnym przedwiośniem ścinamy wszystkie nisko - nad wspomnianym 2-3 pąkiem od podstawy krzewu.

U liściastych drzew odmładzanie polega na skróceniu gałęzi od 1/3 do 1/2 ich długości.

Byliny możemy odmłodzić, dzieląc za pomocą szpadla lub ostrego noża całe rośliny wraz z korzeniami na dwie lub więcej części.

Roślin iglastych - oprócz cisów - nie da się odmłodzić. Iglaki nie wypuszczają młodych pędów ze starego pnia, nie byłyby więc w stanie się zregenerować i odbudować po tak radykalnym i niskim cięciu.

Ostatnia modyfikacja 9 lat temu