Istnieje kilka sposób na zakwaszenie podłoża: wymieszanie gleby z kwaśnym torfem i rozdrobioną korą, stosowanie specjalnych nawozów oraz ściółkowanie korą.

Większość roślin ozdobnych w naszych ogrodach preferuje lekko kwaśny odczyn gleby. Istnieje też duża grupa roślin, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje kwaśnego podłoża - są to m.in. wrzosy, rododendrony, azalie, pierisy, kalmie, czyli cała bogata rodzina roślin wrzosowatych.

Przygotowanie podłoża

By zakwasić glebę a następnie utrzymać jej niskie pH, powinnyśmy ziemię z ogrodu przemieszać z kwaśnym torfem i zaprawić nią dołki przed posadzeniem roślin. Możemy też zakupić specjalną ziemią wrzosową czy odpowiednio dobrane podłoże do azalii i rododendronów. Przed posadzeniem roślin dobrze jest też zaaplikować szczepionkę mikoryzową specjalnie przygotowaną dla roślin wrzosowatych.

Ściółkowanie

Po posadzeniu roślin ściółkujemy rabaty materiałem, który będzie zakwaszał ziemię, czyli najlepiej korą sosnową (lub z innych drzew iglastych).

Nawożenie

Innym sposobem na zakwaszenie ziemi i utrzymanie niskiej kwasowości jest stosowanie specjalnych nawozów takich jak: siarczan amonu (najlepiej), saletra amonowa, granulowana siarka, siarczan potasu, siarczan magnezu. Godne polecenia są też specjalnie przygotowanych nawozów dla roślin kwasolubnych.

Wskazówka

Utrzymanie kwaśnego odczynu gleby jest trudniejsze niż odkwaszania podłoża, dlatego jeśli wiemy, że nasza działka znajduje się np. na terenach, gdzie występują skały wapienne znajdujące się tuż pod powierzchnią ziemi (np. w górach, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej), to nie walczmy z nią i dobierzmy rośliny, które lubią takie warunki (wapieniolubne).

Innym, sprawdzonym rozwiązaniem w uprawie roślin kwasolubnych jest tworzenie podniesionych rabat (uprawa na podwyższonych zagonach - w ten sposób najlepiej jest tworzyć wrzosowisko), na który nanosimy kwaśną ziemią. Mamy wtedy pewność, że ziemia ta nie zmieni pH po krótkim czasie.

Ostatnia modyfikacja 9 lat temu