W każdym ogrodzie warto wygospodarować kącik na rabatę z wiosennymi roślinami cebulowymi - żadna inna grupa nie zapewnia takiego bogactwa kolorów wczesną wiosną, gdy większość roślin dopiero powoli budzi się do życia.

Ogród pozbawiony krokusów, przebiśniegów, szafirków, cebulic, hiacyntów czy żonkili zdecydowanie później cieszy kwiatami. Warto wiedzieć jednak, że piękno roślin cebulowych jest delikatne i ulotne - wymaga więc odpowiedniego tła i towarzystwa, które zasłoni ubytki po przekwitłych kwiatach.

KRZEWY WCZESNEJ WEGETACJI

Znakomicie w roli towarzyszy dla roślin cebulowych wypadają krzewy, które wcześnie ruszają z wegetacją. Dużą grupę godną polecenia tworzą niekłopotliwe w uprawie tawuły japońskie (jak ogniste 'Goldflame' czy 'Magic Carpet' czy żółte 'Golden Princess'). Długo po tym, jak cebulowe będą już tylko wspomnieniem, tawuły będą zdobić rabatę i kwiatami, i barwą liści - aż do samej jesieni. Drugą grupą, na którą warto zwrócić uwagę, są kolorowe berberysy, wśród których wybór form i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Polecamy sprawdzone nieekspansywne odmiany jak kolumnowe 'Helmond Pillar', niskie kuleczki żółtą 'Tiny Gold', czerwoną 'Admiration', zieloną 'Kobold', bordową 'Bagatelle' czy rozłożysta 'Green Carpet', która pięknie komponuje się z krokusami.

ZIMOZIELONE

Stonowane i spokojne kompozycje hiacynty, żonkile czy tulipany stworzą posadzone pomiędzy kulami bukszpanu, cisów czy żywotników zachodnich ('Danica' czy 'Mirjam'). Na rabacie z cebulami pięknie będą się też komponować trzmieliny Fortune'a (żółta 'Emerald 'n' Gold', biało-zielona 'Silver Queen' czy pstrokata 'Harlequin'), które wcześnie pokrywają się świeżym kolorem. Dobre będą też miniaturowe świerki białe ('Daisy's White' czy niezawodna i nieśmiertelna 'Conica'). W tej grupie roślin warto wspomnieć też o mahonii pospolitej, która nie dość, że cieszy całorocznym ciemnym i błyszczącym ulistnieniem, to jeszcze kwitnie jako jedna z pierwszych (w kwietniu) - w tym samym czasie, co większość hiacyntów czy tulipanów.

BYLINY

Rośliny cebulowe szybko przekwitają, odpowiednio dobrane bylinowe towarzystwo nie tylko podkreślić ich walory w czasie kwitnienia, ale też zapełni po nich miejsce na resztę sezonu wegetacyjnego. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na bodziszki, które jako jedne z pierwszych bylin wypuszczają ozdobne liście i szybko tworzą zgrabne kępy (polecamy ciekawe odmiany jak żałobny 'Samobor' czy korzeniasty 'Variegatum'). Równie ciekawą propozycję bylinową na rabaty z cebulowymi - zwłaszcza na bardziej ocienione miejsca - stanowią przepiękne brunery wielkolistne o marmurkowych liściach jak 'Jack Frost', 'Sea Heart' czy 'Mr. Morse'. Brunery nie tylko tworzą ciekawe tło ozdobnymi liśćmi, ale też przez wiele tygodni zdobią ogród delikatnymi, ale licznymi kwiatami podobnymi do niezapominajek (i to już od kwietnia).

TRAWY

Tulipany i hiacynty poprzeplatane kępami traw ozdobnych to nowoczesna propozycja dla minimalistów. Do takich stylizacji nadają się turzyce ('Bronze Form' czy 'The Beatles'), śmiałki darniowe czy trzcinniki ostrokwiatowe ('Overdam').

KWITNĄCE

Kwitnący bukiet rośliny cebulowe stworzą posadzone pod obsypującymi się wczesna wiosną drzewkami, takimi jak śliwa wiśniowa 'Nigra', wiśnia płacząca 'Kiku-shidare-zakura' czy pod dostojną magnolią ('Lennei' czy 'Susan'). Efekt kwiatów zwiększymy, dołączając wcześnie kwitnące krzewy jak tawuła wczesna, szara Grefsheim czy forsycja ('Maluch'). Całe założenie zamknąć możemy obwódką z barwinków kwitnących od pierwszych dni wiosny. Dla najwcześniej (bo już w marcu) pojawiających się cebulowych jak przebiśniegi, krokusy i cebulice dobrym towarzystwem będzie natomiast w wierzbowe drzewko licznie pokrywające się w marcu "kotkami" (wierzba Cotteta, wierzba iwa 'Kilmarnock').