Przy doborze materiały roślinnego warto zainteresować się roślinami, które posiadają atrakcyjne przez cały sezon liście. Zalety z wprowadzenia ich do ogrodu są trudne do przecenienia. W przeciwieństwie bowiem do kwitnących bylin, krzewów czy roślin cebulowych, które swoje uroki roztaczają jedynie przez krótki okres, rośliny o ozdobnych liściach są piękne bardzo długo: już od momentu ruszenia z wegetacją aż do późnej jesieni, a w przypadku zimozielonych - przez cały rok.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Zastosowanie

Rośliny o ozdobnych liściach przedłużają atrakcyjność rabat, budują ich strukturę i stanowią całosezonowe wypełnienie lub tło dla zmieniającego się spektaklu kwiatów. Stanowią świetny wybór na miejsca eksponowane jako solitery a także jako podstawa kompozycji w donicach. Są niezastąpione zwłaszcza przy zagospodarowywaniu cienistych zakątków - niewiele bowiem roślin kwitnie w cieniu, a jeśli już - to wypuszcza znacznie skromniejsze kwiaty. Niedostatek ten rekompensować możemy sobie dekoracyjnym ulistnieniem.

Królowa funkia

Królową tej grupy jest niewątpliwie funkia (hosta) wraz z bogatym wyborem jej odmian. Funkia ma przeogromne zastosowanie: wygląda świetnie solo, w większych grupach, na rabatach bylinowych, krzewiastych czy pod drzewami. Jej okazałe liście doskonale prezentuje się też w pojemnikach.

Drugie miejsce należy się żurawkom, których wybór obecnie jest nie mniejszy niż funkii. Do żelaznego repertuaru bylin o ozdobnych liściach należą ponadto: brunery wielkolistne, bergenia sercowata, tiarella sercolistna, rodgersje, tarczownica tarczowata, dąbrówki rozłogowe, jasnota plamista czy kopytnik pospolity. Do roślin o ozdobnych liściach zaliczają się też trawy, zwłaszcza turzyce i hakonechloa macra.

Kolorowe drzewa i krzewy

Wśród krzewów i drzew z ozdobnym ulistnieniem wybierać możemy te, które posiadają kolorowe wybarwienie oraz takie, które dodatkowo zachwycają niecodziennym, oryginalnym czy wyróżniającym się kształtem liści. Te pierwsze stanowią budulec zestawień kolorystycznych, można nimi malować ogród niczym farbami, wiedząc, że dana plama barwna będzie się utrzymywać przez większość sezonu.

Flagowe krzewy o kolorowych liściach w ciepłych odcieniach to przede wszystkim duża grupa berberysów Thunberga, żółtolistne tawuły japońskie ('Goldflame', 'Golden Princess', 'Magic Carpet'), derenie białe ('Aurea', 'Cream Cracker') oraz krzewuszki (liczne odmiany purpurowe i wyjątkowo kolorowa 'Monet'). Najwięcej barwnych drzew znajdziemy natomiast wśród klonów (ciekawe ulistnienie prezentuje zwłaszcza 'Esk Sunset', 'Drummondii' czy 'Simon-Louis Freres') i buków (najbardziej oryginalna jest odmiana 'Purpurea Tricolor', do małych ogrodów natomiast polecić możemy bordową 'Purple Fountain').

Białoobrzeżone

Krzewy i drzewa o biało- lub kremoobrzeżonych liściach doskonale rozjaśniają ciemne zestawienia, biała barwa fantystycznie sprawdza się w cienistych zakątkach, zwłaszcza jeśli chcemy utrzymać chłodną (nie-żółtą) tonację. Sięgamy po te rośliny także wtedy, gdy próbujemy stworzyć białą elegancką rabatę. Dodatkowym plusem "białych" roślin jest to, że z daleka często sprawiają wrażenie jakby nieustannie kwitły (zjawisko to możemy zaobserwować szczególnie w przypadku bzu czarnego 'Pulverulenta', trzmieliny Fortune'a 'Harlequin', klonu jesionolistnego 'Flamingo' czy derenia pagodowego 'Variegata'). Godne polecenia "białe rośliny" to przede wszystkim derenie białe (odmiany 'Ivory Halo', 'Sibirica Variegata' i 'Elegantissima') i trzmieliny Fortune'a ('Silver Queen' i 'Emerald Gaiety'). Także wśród traw ozdobnych znajdą się godne polecenia odmiany takie jak miskant chiński 'Variegatus' i 'Morning Light', rajgas wyniosły 'Variegatus', trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam'.

Powcinane i pierzaste

Wśród krzewów, które zachwycają nie tylko barwą, ale też rysunkiem liści, zdecydowany prym wiodą klony palmowe. Te piękne krzewy nie należą jednak ani do najtańszych, ani do najprostszych w uprawie. Dlatego wielbicielom powcinanych liści polecić można dwie odmiany bzu czarnego (zielonego 'Laciniata' czy ciemnobordowego 'Eva'). Godna uwagi jest też egzotycznie wyglądająca tawlina jarzębolistna 'Sem', której pierzaste liście wiosną oszałamiają różowopomarańczowym kolorem.

Poskręcane i karbowane

Wśród roślin o ozdobnych liściach warto poznać kilka prawdziwych oryginałów. Krzewuszka 'Caricature', brzoza 'Tortuosa', jesion pensylwański 'Crispa' posiadają poskręcane liście, tawuła japońska 'Crispa' - "puszyste", dereń świdwa 'Compressa' - pokarbowane i pomarszczone. Rośliny takie dobrze jest sadzić w pobliżu tarasu lub w donicy, tak by można je było podziwiać z bliska.

Wyjątkowe zimozielone

Zimozielone liściaste o ozdobnym ulistnieniu (ostrokrzewy, laurowiśnie, bukszpany) to wartościowe elementy cienistych założeń. Wśród iglaków natomiast pod kątem dekoracyjności ulistnienia na wyróżnienie zasługują zwłaszcza sosny drobnokwiatowe, a za nimi sosna Schwerina 'Wiethorst', sosna himalajska czy oryginalna sosna gęstokwiatowa 'Oculus-draconis' o dwukolorowych igłach. Odmiany te doskonale nadają się na solitery do sadzenia w miejscach eksponowanych.